Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!  Więcej szczegółów tutaj

Pokaz mody wiktoriańskiej

W ramach przeprowadzanej w naszej szkole innowacji pedagogicznej z języka polskiego i języka angielskiego „Let’s read and use our imagination – czytaj i używaj wyobraźni”, aby przybliżyć czasy Charlesa Dickensa oraz zobrazować modę wtedy panującą, zorganizowany został Pokaz Mody z tej epoki. Uczniowie klas 5a, 5b oraz 7a przygotowali stroje oraz przedstawili je do muzyki XIX wiecznej przed uczniami i nauczycielami naszej szkoły.

moda moda moda
moda moda moda
moda moda moda
moda moda moda
moda moda moda
moda moda moda
moda moda moda
moda moda moda
moda moda moda
moda moda moda
moda moda moda
moda moda moda
moda moda  

Tekst i zdjęcia: mgr Katarzyna Puchalska

Zapraszamy wszystkich uczniów oraz rodziców do lektury krótkiego opisu strojów modnych w epoce wiktoriańskiej. Tekst zawiera mnóstwo ciekawostek z tamtego okresu.

Moda w epoce wiktoriańskiej

Strój kobiecy

Stolicą mody kobiecej był Paryż, elegantki chętnie kupowały żurnale mody i gazety z wykrojami najnowszych wzorów z Francji. Kobiety w epoce wiktoriańskiej zaczęły nosić damskie marynarki-żakiety. Był to strój na co dzień (Wszystko zaczęło się od wizyty marynarzy angielskich u królowej Wiktorii. Ubrani oni byli w krótkie obcisłe marynarki bez długich kołnierzy, zdobione metalowymi guzikami). Dlatego żakiety miały stójkę zamiast szerokich klap. Uzupełnieniem stroju była długa spódnica ozdobiona falbanami, jakby kilka spódnic nałożonych na siebie, z dopiętymi kolorowanymi kokardami. Spódnica miała kształt odwróconego kielicha. Z tyłu na wysokości talii była turniura-czyli niewielki stelaż pod spódnicą. Turniura utrudniała siadanie, dlatego panie siadały na brzegu fotela. Kobiety miały sylwetkę w kształcie litery S- biodra do tyłu, górna cześć ciała wysunięta w przód.

Pod żakietem panie nosiły bluzki w jasnym kolorze z żabotem. Pod bluzką obowiązkowo nosiły gorset. Pozwalał on zachować prostą sylwetkę, lecz utrudniał oddychanie. Codziennie rano służąca musiała go silnie ściągnąć i zawiązać na plecach, później pojawiły się gorsety wiązane z przodu. Kobiety nosiły gorsety bez przerwy nawet w czasie pracy fizycznej i jazdy konnej. W żakietach kobiety wychodziły do miasta. Kobieta na ulicy nie mogła pokazać się bez kapelusza. Im większy kapelusz tym bardziej była zamożna. W ciepłe dni do kapeluszy dopinano woalki. Kapelusze były ozdobione kwiatami, koronkami, piórami, małymi ptaszkami. Jedynie do jazdy konnej panie zakładały na głowę niewielkie kapelusze z welonami. W słoneczne dni panie wychodziły z domu z parasolkami przeciwsłonecznymi. Często parasolki służyły też do obrony przed bezpańskimi psami lub niegrzecznymi adoratorami.   

Kobiety bogate mogły przebierać się nawet 5 razy dziennie. Rankiem chodziły w szlafroku, później suknia codzienna, suknia wizytowa, spacerowa na pogodę, na niepogodę, suknia balowa. Dlatego suknie były w różnych kolorach: popiel z czarnymi paskami, róż, szafran, brąz, wiśniowy, biały i beż. Suknie balowe posiadały krynoliny-okrągły stelaż z metalu nawet o średnicy 180cm. Krynolinę montowano na wysokości talii i na nim upinano  spódnicę. Suknie ozdabiały też korale wisiorki lub broszki z motywami egzotycznych roślin lub zwierząt. Suknie balowe były w kolorach białym lub kremowym z atłasu, tiulu, welwetu, kaszmiru, aksamitu, jedwabiu, wełny, koronki, muślinu. Takie suknie były zakładane na uroczyste okazje – wizyta w teatrze czy operze. U góry sukni dekolt był ozdobiony koronką. Suknie na co dzień miały obcisłe rękawy i zakrywały sylwetkę pod szyję. Kobiety nosiły też jasne rękawiczki, zdejmowały je tylko w czasie posiłku. Pod suknią kobiety nosiły długą koszulę, halkę, pantalony (czyli spodnie), gigot (czyli pomarszczony rękaw) i oczywiście gorset. Suknie sięgały aż do ziemi, ponieważ kobiety nie mogły pokazywać nóg powyżej kostek. Nie mogły też unosić sukni w dłoniach. W rękach panie trzymały wachlarze wykonane z piór, wachlarza  używały gdy chciały zasłonić twarz kiedy plotkowały lub gdy nie wiedziały jak odpowiedzieć na zadane pytanie. Modne panie miały bladą skórę, ponieważ używały różnych pudrów wybielających, opalenizna nie była w modzie. Opalone były proste kobiety, które pracowały fizycznie na słońcu. W modzie były szczupłe talie. W całej Europie znana była cesarzowa austriacka Sisi. Jako młoda dwudziestokilkuletnia kobieta ważyła 50kg przy 170cm wzrostu i 45cm w talii. Modne były ciemne i bardzo długie włosy. Do pielęgnacji włosów używano mieszaniny żółtka brandy cebuli i ziół.

Strój męski

O ile stolicą mody kobiecej był Paryż, to stolicą mody męskiej był Londyn. To w XIX wieku powstało określenie „dandy” (elegant, fircyk, modniś).Mężczyźni nosili surdut czyli dłuższa marynarka na chłodniejsze dni. Surduty miały często po bokach duże kieszenie, często podszewkę i ciepły kołnierz. Na nogach pantalony-długie obcisłe spodnie w kolorze brązowym lub beżowym. Na co dzień elegant nosił też tużurek- krótką marynarkę z klapami w kształcie litery V w kolorach oliwkowym lub czarnym. Na specjalne okazje noszono frak-marynarka wąska w ramionach wycięta do połowy z przodu, z tyłu długi sięgający aż do kolan. Fraki szyto z sukna lub aksamitu w kolorze czarnym granatowym lub brązowym. Do tego zawsze noszono kamizelkę w kolorach białym, oliwkowym, liliowym, słomkowym oraz białą koszulę z jedwabiu, płótna, perkalu lub batystu. Koszule miały gors czyli żabot i sztywny kołnierz na którym wiązano krawat w kolorze szafiru, brązu, amarantu lub w kratkę. W krawat wpinano też ozdobną metalową szpilkę z brylantem. Koszule miały mankiety zapinane ozdobnymi spinkami ze szlachetnymi kamieniami. Mężczyzna nie mógł wyjść na ulicę bez nakrycia głowy. Na głowę zakładano więc cylinder  lub szapoklak- cylinder który dało się złożyć. Elegant musiał też mieć białe rękawiczki na rękach, zdejmował je tylko w czasie posiłku lub w czasie gry w karty. W ręce mężczyzna trzymał drewnianą laskę z rękojeścią wykonaną z kości słoniowej lub masy perłowej.

Pod koniec XIX wieku zaczęto szyć bardziej praktyczne stroje dla mężczyzn z jednego materiału w kolorze brązowym lub w kratkę. Była to szeroka marynarka, kamizelka, wąskie spodnie, pod kamizelką jasna koszula z jedwabiu lub bawełny. Na głowach pojawiły się meloniki -kapelusze męskie z niewielkim rondem. Z czasem kiedy pojawiły się pierwsze rowery a później samochody, pojawiły się również krótsze spodnie, a na głowach mężczyźni zaczęli nosić czapki z daszkiem – kaszkiety.  

Opracowanie tekstu mgr Marek Śleziona