Konkurs 5x5 2016 etap IV- historia.

b_150_100_16777215_00_images_konkursbiblioteka2014_pocig.JPG

Pytania

etap IV

Histora

1. Wyszukaj w słowniku i podaj znaczenie oraz pochodzenie słowa „ekslibris” . Kim był Maciej Drzewicki, dla którego wykonano pierwszy polski  datowany ekslibris? W którym to było roku?

2. Kim był Tadeusz Kościuszko, kiedy żył, czym zasłużył się dla Polski i dla USA w XVIII wieku?

3. Napisz, jakie wydarzenie w Europie podaje „Kronika Ludzkości” w  966 roku  i czyje słowa opisujące państwo Mieszka I zostały tam przytoczone

4. Sto lat temu, 4 lipca rozegrana została najbardziej zacięta bitwa I Brygady Legionów Polskich. Jak nazywała się miejscowość, pod którą stoczono tę bitwę i podczas której wojny?

5.    W 1902 r. uruchomiono w Straconce Czytelnię Towarzystwa Szkoły Ludowej (TSL). Jaką rolę odegrała Czytelnia ( podaj 3 przykłady jej działalności) w dziejach Straconki?

UWAGA!

Informatory z odpowiedziami, encyklopedie
    i słowniki znajdują się w naszej bibliotece!
Kartki z odpowiedziami na powyższe pytania
należy przynieść do biblioteki szkolnej
do  23 maja 2016 roku.

Pytania do pobrania tutaj